Nowe ścieżki dźwięków: o współczesnej muzyce filmowej

25 lutego 2019 r., godz. 18.00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Czwarte spotkanie w ramach drugiej edycji cyklu “Otwórz uszy. Tu i teraz”. Spotkanie poprowadzą muzycy ze Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble. Wstęp wolny.

Gdyby pierwszej lepszej osobie z ulicy zadać nieco prowokacyjne pytanie: w jakich okolicznościach zazwyczaj Pan/Pani słucha muzyki współczesnej?, większość respondentów odpowiedziałaby: Nie słucham muzyki współczesnej. Prawda wygląda jednak nieco inaczej. Mnóstwo elementów charakterystycznych dla klasycznej muzyki nowej jest obecnych w ścieżkach dźwiękowych filmów, zarówno tych najnowszych, jak też produkcji klasycznych. Film, jak żadna inna dziedzina sztuki od początku kina dźwiękowego na szeroką skalę czerpie z osiągnięć muzyki współczesnej.

Muzyka filmowa to teoretycznie dźwięk w tle, który powinien wzbogacać film podkreślając jego emocje, tempo akcji, czy nastrój. Jednak od początku filmu muzyka odgrywa w nim znacznie większą rolę niż jedynie tło. Wszyscy znamy przynajmniej jeden film, gdzie muzyka jest porywająca, dostarcza nam wielu przeżyć, natomiast obraz bez muzyki nie nadaje się do oglądania.

W kolejnej odsłonie cyklu "Otwórz uszy. Tu i teraz" przybliżymy historię muzyki filmowej, a zwłaszcza muzyki współczesnej w kinematografii i rozbierzemy dźwięk w filmie na poszczególne składniki. Pokażemy w jaki sposób dźwięk uzupełnia obraz i w jaki sposób może zmieniać jego znaczenie bez ingerencji w warstwę tekstową i wizualną.

Otwórz uszy. Tu i teraz
Comiesięczne spotkania, organizowane przez Spółdzielnię Muzyczną Contemporary Ensemble we współpracy z Ośrodkiem Kultury im. C. K. Norwida łączą w sobie profesjonalizm muzyków, którzy uczestniczyli w największych festiwalach muzyki nowej w Polsce i za granicą (Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Internationale Ferienkurse für Neue Musik w Darmstadt), z przystępną formą prezentacji, za której sprawą niezrozumiała pozornie muzyka zaczyna przemawiać „ludzkim głosem”.

Szczegółowe informacje:
Dział Animacji i Promocji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 18, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Październik 2019
P W Ś C Pt S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u