6 PARTNERÓW EUROPEJSKICH: Z FRANCJI, BELGII, FINLANDII, NIEMIEC, WŁOCH I HOLANDII   10 MANUFAKTUR INTEGRACYJNYCH ORAZ CENTRUM PRZEDSIĘBIORCZOŚCI SPOŁECZNEJ    PROJEKT "NOWA HUTA - NOWA SZANSA"

Dzisiaj jest:
10 10 2015
   
  » Menu główne
Start
Dane kontaktowe
Napisz do nas
 
Partnerstwo
O nas
Partnerzy krajowi
Partnerzy ponadnarodowi
Projekt Equal
Manufaktury
Centrum Przedsiębiorczości Społecznej
Mainstreaming
Rezultat
 
Badania i raporty
Krajowe
Zagraniczne
Gospodarka społeczna
Materiały i opracowania dostępne w Biurze PIN
Małopolski Pakt na rzecz Ekonomii Społecznej
Aktualności
O nas w prasie
Wydarzenia
Polecamy
Ciekawe spotkania
 
 
Małopolski Pakt na rzecz Ekonomii Społecznej Drukuj Email

MAŁOPOLSKI PAKT NA RZECZ EKONOMII SPOŁECZNEJ - KOMUNIKAT  

    Wszyscy, którzy w Polsce zajmują się ekonomią społeczną, zdają sobie dobrze sprawę z tego, jak wiele jest w tej dziedzinie do zrobienia. Niedostosowanie prawodawstwa, niechęć i brak społecznej odpowiedzialności, to tylko niektóre spośród wielu trudności i przeszkód, które napotykają na swojej drodze osoby pracujące w tym sektorze. Wsparcie i odpowiedni rozwój tego, jakże często niezrozumianego i niedocenianego nurtu gospodarki, zależy więc przede wszystkim od nas, którzy między innymi poprzez udział w Programie Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL od 2004 roku, jesteśmy zaangażowani w działania na jej rzecz. 

    Próbując sprostać wyzwaniu, to właśnie my wraz z ekspertami i przedstawicielami zainteresowanych krakowskich instytucji i organizacji, podjęliśmy się stworzenia pierwszego w Polsce regionalnego Paktu na Rzecz Ekonomii Społecznej. Małopolska jest nie tylko regionem z wielkimi tradycjami w dziedzinie ekonomii społecznej ale również dysponuje coraz lepiej wyspecjalizowanym środowiskiem, które jest mocno zintegrowane  i posiada prawdziwe poczucie misji oraz odpowiedzialności za rozwój społeczny.

   Pomysł zawiązania Małopolskiego Paktu na Rzecz Ekonomii Społecznej narodził się w lipcu 2006 roku właśnie w środowisku osób realizujących projekty EQUAL w Krakowie. Całe przedsięwzięcie pilotuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie pod kierownictwem Pani Dyrektor Jadwigi Pauli. Prace nad koncepcją i założeniami tej inicjatywy trwały kilka miesięcy. Pakt ma charakter partnerstwa publiczno – społeczno – prywatnego, które dzięki obecności przedstawicieli wywodzących się z wszystkich trzech sektorów będzie starał się działać skutecznie i efektywnie. Niezbędnym uczestnikiem inicjatywy będzie oczywiście samorząd województwa oraz miasta Krakowa. Pakt ma charakter otwarty dla wszystkich organizacji, instytucji oraz firm, które wyrażą swoją chęć i gotowość pracy na rzecz ekonomii społecznej w Małopolsce. W swoich założeniach Pakt ma służyć wspólnemu promowaniu podmiotów związanych z tym nurtem gospodarki. Uczestnicy Paktu będą działać na rzecz regulacji prawnych oraz podejmą się konsultowania i lobbowania projektowanych zmian. Eksperci i doświadczeni profesjonaliści skupieni wokół tej inicjatywy podejmować będą działania na rzecz rozwoju edukacji w obszarze ekonomii społecznej oraz wzmacniania kompetencji w sektorze. Uczestnicy Paktu będą również wzmacniać relacje pomiędzy odpowiedzialnym biznesem a sektorem ekonomii społecznej. Małopolski Pakt na Rzecz Ekonomii Społecznej od samego początku ma dysponować platformą internetową, która ułatwi partnerom szybkie i tanie komunikowanie się, które jest warunkiem dobrej współpracy.

       Wszystko to, mamy nadzieję, przyczyni się już w najbliższej przyszłości do wypracowania jeszcze silniejszej marki małopolskiej ekonomii społecznej i wzrostu znaczenia naszego regionu. Zdając sobie sprawę z korzyści i możliwości jakie niesie współpraca i działanie w partnerstwie, uczestnicy Małopolskiego Paktu na Rzecz Ekonomii Społecznej będą wspierać społeczną przedsiębiorczość oraz patronować i służyć pomocą twórcom podobnych porozumień lokalnych. 

Przygotowała: Małgorzata Hajto, Partnerstwo Inicjatyw Nowohuckich, 11 czerwca 2007,  os. Górali 5, 31 – 959 Kraków,  012 643 46 98,  m.hajto@pin.nowa-huta.net 

Zmieniony ( 29.06.2007. )
 


Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida

Inicjatywa Wspólnotowa EQUAL

Europejski Fundusz Społeczny


 
Logowanie

Nie pamiętam hasła!
Konto? Zarejestruj mnie!